Lokata czy konto oszczędnościowe – porównanie produktów

Czy wiesz, jak działa lokata bankowa i co odróżnia ją od konta oszczędnościowego? Czy oba produkty więcej łączy, a może dzieli? I kto powinien zdecydować się na lokatę bankową, a dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe? Już teraz zapraszamy do lektury naszego poradnika o lokatach i kontach oszczędnościowych!

Uczymy się oszczędzać?

Zgodnie z wszelkimi badaniami i ankietami Polacy nie są narodem oszczędnym. We wszystkich zestawieniach zajmujemy końcowe miejsca w Unii Europejskiej pod względem budowania własnych oszczędności, można jednak zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych latach dojdzie do zmian. W obliczu sytuacji gospodarczej w naszym kraju w ostatnich latach tematyka oszczędzania, a także skutecznego inwestowania staje się coraz popularniejsza. W coraz większej mierze szukamy sposobów na zdeponowanie i pomnażanie swoich środków – oczywiście nie jest to jeszcze faktyczne oszczędzanie, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Osoby poszukujące sposobów na oszczędzanie i inwestowanie zazwyczaj wybierają lokaty bankowe lub konto oszczędnościowe.

Czym jest lokata?

Lokata bankowa to swoista umowa z bankiem, na mocy której to Ty pożyczasz środki finansowe tej instytucji. Nie da się ukryć, że lokata bankowa to popularny sposób oszczędzania, choć wybór odpowiedniej lokaty nierzadko może sprawiać problemy. Wynika to głównie z tego, że jest wiele typów lokaty do wyboru, a przed podjęciem decyzji należy poznać się z jej wszystkimi parametrami. Co do zasady lokata polega na tym, że zobowiązujesz się do wpłacenia na lokatę środków w określonej wysokości. Pieniądze te są objęte danym oprocentowaniem, dzięki czemu wraz z biegiem czasu uzyskujesz odsetki. Jeżeli wybierzesz lokatę terminową, będzie ona obowiązywała tylko przez określony czas, np. 3 miesiące czy rok. Warto w tym miejscu zauważyć, że raz wpłaconych środków nie możesz już wypłacić przed końcem obowiązywanie umowy – o ile oczywiście nie chcesz utracić zarobionych odsetek. Ponadto wysokość lokaty trzeba odgórnie określić – jeśli wpłacisz 3000 zł, to po miesiącu nie możesz dopłacić do lokaty kolejnego tysiąca.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do Twojego wyboru są różnorodne lokaty bankowe. Jeden z najpopularniejszych podziałów wyróżnia lokaty odnawialne i nieodnawialne. Te pierwsze polegają na tym, że po zakończeniu umowy lokata zostanie zamknięta, a następnie ponownie otwarta. W lokacie nieodnawialnej po prostu nie występuje automatyczne odnowienie. Przy lokacie odnawialnej musisz też zdecydować, czy interesuje Cię kapitalizacja odsetek. Wariant ten oznacza powiększenie odnowionej lokaty o wcześniej wypracowane odsetki.

Konto oszczędnościowe – co musisz o nim wiedzieć?

Konto oszczędnościowe to także popularny produkt bankowy. Zwykle konto oszczędnościowe zakłada się z celu długoterminowego oszczędzania na dość elastycznych warunkach. Na swoje konto oszczędnościowe możesz w dowolnym momencie wpłacić dowolną ilość środków – nie ma znaczenia, czy będzie to drobna suma, czy też naprawdę duża kwota. Co więcej, w przypadku konta oszczędnościowego umowa zawierana jest na czas nieokreślony. W praktyce znaczy to zatem, że oprocentowanie jest naliczane bez przerwy, o ile na Twoim koncie wciąż znajdują się dostępne środki.

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe – czym się różnią?

Nie da się ukryć, że lokata bankowa i konto oszczędnościowe zostały stworzone w tym samym celu – pomnażania swoich oszczędności. Dawniej jednak oszczędzanie na lokacie bankowej i oszczędzanie za pomocą konta oszczędnościowego dość istotnie się od siebie różniły. Obecnie natomiast oba produkty stają się co siebie coraz bardziej podobne, a dawne różnice tracą na swojej sile. Wynika to m.in. z faktu, że banki i inne instytucje finansowe chcą wyjść naprzeciw swoim klientom, muszą też walczyć o zainteresowanie i zachęcić do wybrania właśnie ich usług. Dlatego np. czasem unika się utraty odsetek za wcześniejsze zerwanie lokaty, a kapitalizacja odsetek przybiera różne formy.

Na czym zatem polega główna różnica? Zwykle sprowadza się ona do czasu trwania. Lokaty mogą być odnawialne lub nieodnawialne, natomiast konta oszczędnościowe zakładane są na czas nieokreślony, zatem nie muszą samodzielnie się odnawiać, bo właściwie nie ma takiej konieczności. Drugą bardzo ważną jest wysokość oprocentowania – zazwyczaj jest ono wyższe w przypadku lokat.

Co bardziej się opłaca?

Na tak postawione pytanie właściwie nie da się udzielić jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi, bowiem wpływa na to wiele czynników i zmiennych, a nie bez znaczenia jest również Twoje podejście do oszczędzenia. Jeżeli możesz pozwolić sobie na jednorazowe przekazanie bankowi większej kwoty i masz pewność, że nie będziesz potrzebować tych środków, lokata bankowa może okazać się znakomitą decyzją. Jeżeli natomiast wolisz regularnie wpłacać mniejsze kwoty i zarazem mieć swobodę wypłaty środków bez narażanie się na utratę odsetek, konto oszczędnościowe wydaje się opcją bardziej elastyczną.

Owa elastyczność może być też pewnym minusem. Jeżeli co do zasady masz większą swobodę w operowaniu środkami ze strony banku i nie ograniczają Cię obostrzenia sprowadzające się np. do utraty odsetek, możesz chętniej wypłacać zgromadzone oszczędności – a przecież wtedy nie będą one pracowały. Dlatego jeżeli regularne odkładanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, lepszym rozwiązaniem będzie lokata bankowa.

Źródła:

  1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-lokata-czy-konto-oszczednosciowe
  2. https://www.santanderconsumer.pl/oszczednosci/rachunek-oszczednosciowy,1.html
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1578,lokaty,jaka-jest-roznica-miedzy-lokata-a-kontem-oszczednosciowym,1,1
  4. https://www.bankier.pl/smart/lokata-czy-konto-oszczednosciowe-co-wybrac
  5. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-konto-oszczednosciowe-lepiej-odkladac-zaskorniaki/
  6. https://moniaki.pl/na-co-oszczedzac-lokaty-konta-oszczednosciowe-gdzie-ulokowac-pieniadze/